PG DakarBakgrundHP RidingHP 2EvenemangNordkap - SydkapParis DakarLänkarGästbokKontakt
Nordkap - Sydkap: Krönika 060129

Chris Haines
 

Denna morgon gick i Chris Haines anda. Han är den människa i motorcykelbranschen som putsar mest av alla. Eller kanske inte han men hans anställda, Chris har motorcykeluthyrning på Bajahalvön i Mexiko.

Jag har kört Baja 1000 tre gånger med Lukas och då har Haines alltid skött om att fixa alla förberedelser med hoj och följebil. Hans är verkligen Mr Puts personifierad.


Det är med stor besvikelse som jag ser att bröderna Lundin knyter på sig löparskorna för en joggingrunda nu på morgonen. Snacka om provocerande, knyta på sig löparskor mitt under brinnande mc-resa. Detta innebär faktiskt att jag har misslyckats totalt med att skapa en tillräckligt krävande och tuff resa. Jag menar hur skulle det se ut om jag efter en tävlingsdag i dakartävlingen skulle ta fram springskorna och löpträna för att sedan slappa vid poolen och dricka ett par paraplydrinkar?

Nä, jag tror jag måste tänka om, killarna är helt enkelt för vältränade. Alla vilodagar måste strykas ur programmet och dagsetapperna förlängas. Egentligen skulle jag försöka få Afrika att bli längre på något vis. Största problemet med ovanstående teorier är att bilarna inte kommer att hinna med. Tänk om jag får sparken som reseledare på grund av för tama dagar:) Hur skulle det se ut?

Jag får nog försöka köpa ut lite kokablad eller kanske det finns amfetamin på svarta marknaden i Tanzania så Mikko och Stefan får knapra på dessa under kvällar och nätter för att pigga till sig lite när ögonen börjar hänga som sladdlampor bakom ratten. Det är nog enda sättet att ta ut lite mer ur de arma små liven. Jag vill redan nu säga som det är till deras fruar Sophia och Anita. Ni kommer att få hem betydligt smärtare och mindre karlar än de ni vinkade av. Jag kommer att hålla min överenskommelse med Anita om att deffa ner Mikko några kilon. Detta kan bli en ny affärsidé för mig. "Banta med PG i öknen, garanterad viktminskning".


Idag så åkte vi över gränsen till Tanzania, Halleluja över Tullen i Tanzania och även Kenya och Etiopien. Tänk om Egyptens tullare kunde vara på studiebesök i något av dessa eminenta länder. Dagens gränspassage gick på under timmen. Det jag hann se av landet i dagsljus gav verkligen mersmak.



Landet är otroligt vackert, jag hoppas på att få se mer vilda djur efter vägen imorgon. Idag har jag sett olika sorters antiloper och zebror samt ett gäng babianer.



Vi nådde inte riktigt fram till Kilimanjaro i dagsljus så ni får hålla till godo med berget öster om det legendomspunna berget i solnedgång.







High Performance Riding
www.pgdakar.com
Per-Gunnar Lundmark
Fjällbonäs 15
933 91 Arvidsjaur
Per-Gunnar Lundmark
Eva.PG.Lundmark@swipnet.se
Uppdaterad
2006-01-30