PG DakarBakgrundHP RidingHP 2EvenemangNordkap - SydkapParis DakarLänkarGästbokKontakt
Nordkap - Sydkap: Krönika 060115

Tanganyika Oil

430 km har teamet kört idag mellan Suez och Safaga, temperaturen har varit mellan 14 och 20 grader och solsken.

Idag hade jag tjutigt till mig en timmes studiebesök på ett oljefält hos Tanganyika Oil, som vi passerade på vår resa söderut. Lukas och Ian har säkert sett så många fält att det hamnar långt ner i prioritetsordningen när de åker på semester. Fast för mig var det en verklig höjdare att få se oljeutvinning på riktigt.

Besöket skedde i Hana-fältet och ingen mindre än Executive Vice President Mamdouh Nagati var vår guide.

Själv så har mitt intresse av aktier vaknat till likt många "Svenssons" hemmavid. Jag har dock ett problem och det är att jag likt Ståuppkomikern Ronny Eriksson bara tror på det jag kan se. Köper man aktier nuförtiden så kan man inte ens hålla dessa i handen. Det närmaste man kommer aktiebevisen är att se dem på en dataskärm. Hur resonerar du som läser detta själv?. Kan ni satsa alla sparpengar i en vadslagning om att något av följande ska finnas. Spåtant, Trolleri på riktigt, Häxor, Robert Lind i Kramfors eller varför inte ett liv efter detta. Känner ni inte när ni tänker efter att det är svårt att satsa sparslantarna på något som man inte kan se. Jag har köpt skogsmark tidigare och det känns mer rejält och naturligt på något vis. Det finns ju fysiskt att beskåda varje dag. Just därför kändes det kanon att själv få se och känna på ett riktigt oljefält :)

Det utfördes även borrning efter ny olja med hjälp av denna rigg.

Investeringen i ett endaste borrhål från start till produktion går på närmare 1 miljon dollar, fullständigt sanslösa belopp. Det är säkert inga problem med den kostnaden så länge det finns olja 1500 meter under riggen. Fast jag skulle inte vilja vara den som kalkylerade fram platsen, tänk om man räknar fram fel plats efter sammanställning av all kunskap som finns tillgänglig av området ! Tänk om det blir en nitlott?

Nåväl nu har jag ju varit på plats och förvissat mig om att Tanganyika Oil finns på riktigt så det kanske är dags att gå in i en position som det så vackert heter på fikusspråk. Blir det av så kommer jag att gå in tungt med hjälp av att lugga Adrians och Majas barnbidrag, funderar rent av om att köpa ett tiotal aktier!!! Det måste ju vara vattentätt med tanke på att jag nu förvissat mig om att det verkligen finns :)






High Performance Riding
www.pgdakar.com
Per-Gunnar Lundmark
Fjällbonäs 15
933 91 Arvidsjaur
Per-Gunnar Lundmark
Eva.PG.Lundmark@swipnet.se
Uppdaterad
2006-01-31