| [an error occurred while processing this directive]
|
|
Måndag
|
| Snöspår 1.5 tim + 2 grader |
|
|
Tisdag
|
| Snöspår 1,5 tim Skating 1 tim + 2 grader |
|
|
Onsdag
|
| Snöspår 1,2 tim - 1 grader |
|
| Torsdag
|
| Snöspår 1.5 tim - 1 grader |
|
|
|
Fredag
|
|
|
Lördag
|
|
|
Söndag
|
|
|
|
Vecka 45
Jag har varit klen även i veckan.
Träningen har gått att genomföra men shuntproblemen har kvarstått ända till i söndags.
Då kändes det som att jag äntligen kom in i andra andningen. Märkligt
egentligen, för i lördags så hade vi i Bölens älgjaktlag den årliga älgfesten. Jag hade på eget bevåg anordnat den extremt prestigefyllda tävlingen ”Kungen av Bölen”.
Det var fyra tävlingsgrenar som alla med lite vilja kunde överföras till våra aktiviteter i september månad i älgskogen. Första grenen var lerduveskytte där inriktningen var snabbskytte. Andra grenen var kulskytte med salongsgevär.
Även där var det fråga om snabba ryck. Sedan hade jag anordnat två grenar till där det var fråga om att hänga upp en älgstek på tid och köra älgtransport med fyrhjuling på tid. När krutröken och fyrtaktsoset lagt sig runt Kimtjärn så korades
Janne Stenlund som segrare. Han vann tre grenar av fyra.
Givetvis inkom protester där det framhölls att Stenlund fuskat på alla upptänkliga vis. Detta ignorerades av en enhällig tävlingsjury med ordspråket ”Surt sa räven”.
Det är nog bara att inse att Päronkonjak är en dryck som innehar läkande extrakt för den rejälare manliga formen av förkylning. Något som jag länge har misstänkt men inte kunna styrka förrän nu på söndagsmorgonen. För på Lördagskvällen dracks det Päronkonjak medan vi växelvis var i bastu och badbalja samt gjorde flitiga besök isvaken.
Detta faktum borde egentligen VD:n för Svenska vin och Spritcentralen, Anitra Steen, i dessa förkylningstider prata mer om istället för alla bjudresor till Monaco.
| |
|